Kalandozás 2024. szeptember
Talán már egy hónapja is volt mikor szerencsésen elcsíptem egy képkockát a tévében. Szokás nálunk, hogy az ebéd alatt megy a tévé. Nem szoktuk nézni - "csak, hogy zörögjön valami a háttérben". Valamelyik híradó utáni programajánló műsorban adott interjút egy hölgy és a háttérben felfigyeltem egy írógépre. A műsornak ezzel vége is lett. Némi kutakodás után rátaláltam a témára. A Petőfi Irodalmi Múzeum időszakos kiállítása a Tárgyak Társasága cím alatt foglalkozik íróink gyűjtőszenvedélyével. Milyen izgalmas! és álmodni sem mertem volna ennyi relikviáról, ráadásul már az odavezető úton is belebotlottunk egy két gépbe.
Épp Karinthy leányfalusi házának ajtaján lévő aláírásgyűjteményt nézegettem mielőtt a terem közepén lévő gyűjtemény padlóra küldött volna!
Leginkább Babits roncsgépe hozott izgalomba, mivel úgy két éve kiderítettem melyik típus is lehetett az.

A belvárosban szálltunk meg a PIM-től úgy 25 perc sétára. félúton azonban szembe jött egy ócskás .
A kis Royal tulajdonosa távol volt, de nem is mozgatott meg. Az Antaresen még talán elgondolkodtam volna, ha hozzámvágják, de 20 000 forintért még alkudni sem akartam. Talán ha egy nullával kevesebb akkor cipelem egész nap. A continental irányára 60 000!
Tovább sétálva a Magvető kiadó kávézója okozott váratlan meglepetést. Itt egy Mercedes vetette meg a lábát a kirakatban.
A múzeum kávézója sajnos zárva volt vasárnap, így nem tudtuk élvezni a korábban már beharangozott ízeket, de a kiállítás még ezt is pótolni tudta. Ami azt illeti én egyetlen egy gépre számítottam ami feltételeztem dekorációként szolgál.
Kiderült, hogy nem csak az írók gyűjteményeit mutatják be, hanem egy gyűjteményt az íróktól is. Álmodni sem mertem volna, hogy 80 irodalmi kötődésű gépet őriznek a múzeum raktáraiban. Ez a kiállítás hozta meg azt a lökést is amivel megnyitottam a saját írók és írógepeik bejegyzésemet.
PIM, Birtalan Zsolt |
Leginkább Babits roncsgépe hozott izgalomba, mivel úgy két éve kiderítettem melyik típus is lehetett az.
"A költő halála után legendás könyvtárával együtt írógépe is a Baumgarten-alapítványhoz került. Az emlékmúzeumnak szánt dolgozószoba azonban 1945-ben, Budapest ostroma idején bombatalálat következtében porig égett. A romok közül egyedül a költő által sokszor megverselt írógépet tudták kimenteni."
Babits Mihály, Dömös 1923 nyara Fotó: Török Sophie |
Ezeken a fotókon felismerhető az 5-ös modellszámú gép és a jellegzetes összecsukható kivitel
ami, 1-től 4-ig jellemezte a hordozható Erikákat.
Fotó részlet: Babits Mihály esztergomi szobájában 1935 |
Babits Mihály és Babits Ildikó az esztergomi kertben.1929 |
Találtam itt még egy érdekes dolgot. Török Sophie feljegyzését az egyik vers alatt, amiben szerepel egy roncs. A feliratból kiindulva ez a folding gép lesz ugyanis az 5-ös számú Erikát csak 1928-tól gyártották.
Leginkább Lázár Ervin nyakkendőgyűjteménye tetszett meg. Micsoda forma! Szeretem az ilyen abszurd szituációkat.
A kiállítás végén pedig volt egy kipróbálható írógép is. Szép kis Royal. Kár érte.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése